Vitamínové a jiné potravinové doplňky
Ročně v ČR utratí lidé za potravinové doplňky přes 15 miliard korun. Proč? A pomůže jim to?
Na otázku proč je odpověď nasnadě. Přijdou do lékárny, není jim dobře, ví, že něco pro sebe udělat musí, neví přesně co, ale něco ano, tak unavení a v nepohodě už chodit nechtějí. Byli u lékaře, ten jim předepsal prášky, ale když rozbalily příbalový leták, tak se jim z dlouhého seznamu vedlejších účinků zatmělo před očima, zase ho zabalili, prášek snědli… ale unavení a bez jiskry do života se cítí pořád.
Tak absolvují druhé kolo v lékárně… a tam uvidí krásné reklamy na všemožné potravinové doplňky (reklama na léky je zakázaná ze zákona), které slibují zvýšení imunity, zlepšení paměti, zlepšení energie a spánku,…. Jak se lidově říká „hory, doly i s horníkama“. Na reklamních obrázcích se smějí důchodci, co po Gravisanu vylezli na Mont Blank během odpolední pauzy. No kdo by něco takového nechtěl? Sem s tím zázrakem, taky chci být plný energie a ne tu stále skomírat! Ať to stojí, co to stojí! Bohužel, jen málo lidí si uvědomí, že potravinový doplněk ke schválení k prodeji, nepotřebuje nic jiného, než aby nebyl jedovatý. Nemusí obsahovat žádnou účinnou látku. Je tím, čím je – doplňkem stravy. Jeho úspěch záleží právě a pouze na marketingovém plánu, reklamě a strategii prodeje a měří se počtem prodaných kusů (= vydělaných peněz) nikoli počtem uzdravených lidí.
Podobně je to tomu i s prodejem různých vitamínů. I zde je volný prodej doprovázen poutavou reklamou. Je tu jen jeden malý rozdíl – některými vitamíny se lze předávkovat a ublížit si. Např. vitamín A sice působí proti rakovině, ale při dlouhodobém užívání dávky nad 1mg/den může výrazně zvýšit riziko rakoviny plic u kuřáků.
Jistě každý čtenář pochopil, že stále mluvíme o vitamínech uměle vyrobených a prodávaných v lékárnách ve formě pilulek. Vitamíny obsaženými v potravinách se předávkovat nelze. Nikdo není schopen sníst denně tolik mrkve, aby mu hrozilo předávkování vitamínem A, ať již kouří nebo ne.
Z výše uvedeného jasně vyplývá otázka: „Proč draze kupovat vitamíny v lékárně, když si můžeme nakoupit ovoce a zeleninu a získáme potřebné množství vitamínů přirozeným způsobem?“ Bez nutnosti lámat si hlavu předávkováním? Kam se poděl náš zdravý rozum? Proč nevěříme více jemu než reklamě? Je nutné si podobné otázky klást, stejně jako je nutný návrat ke zdravému selskému rozumu. Sice pak méně utratíme v lékárně a více u zelináře, ale našemu tělu to prospěje a nepoškodí ho to.
Vraťme se však zpět k našemu unavenému a nespokojenému človíčku z úvodu článku. Teď už se třeba zamyslí, místo potravinových a vitamínových doplňků si nakoupí více ovoce a zeleniny, ale jeho problém to sotva vyřeší. Zdravá strava je velice důležitá, ale když už člověku něco je, tak sama o sobě nepomůže. Může se stát, že tělo není schopno si potřebné vitamíny a minerály vzít i z nejlepší stravy, pokud je celkově „rozladěno“. Tomuto rozladění říkáme nemoc. Všichni máme osobní zkušenost, že dříve než lékař dovede pomocí testů zjistit co nám je, už víme, že nám něco je.
Tělu něco je, potřebuje „opravit“, ale samo neví jak. Potřebuje informaci jak to udělat. A právě tuto informaci mu dokážeme dodat vhodným homeopatickým lékem. Spíše než utrácet horentní sumy za potravinové doplňky, je vhodné vyhledat dobrého homeopata a nechat svůj organismus odborně vyladit vhodným homeopatickým lékem. Je to mnohem účinnější a ve výsledku i levnější. A zdravé tělo si vezme potřebné vitamíny a minerály z vyvážené stravy.