Hlasy v hlavě

Hlasy v hlavě

V lednu 2020 ke mně jedna maminka přivedla prostředního ze svých tří synů, 17-ti letého chlapce, s jeho trochu děsivým, až duchařským problémem, se kterým mu nepomohla ani dvouměsíční hospitalizace na psychiatrii. Zde je jeho příběh:

Vcelku milý, hezký chlapec, střední postavy. Jeho rodiče se často hádali. Citově byl silně propojen s matkou a napětí v rodině, z velké části způsobené otcovou láskou k alkoholu, těžce nesl a už od mateřské školky trpěl na bolesti hlavy, kolem 5. roku prodělal žloutenku a encefalitidu, po které jej rok provázel únavový syndrom. Byl hubené dítě, špatně jedl a měl alergii na mléko. Na základní škole byl velmi nesoustředěný, porucha učení, dysgrafie, mezi 2. a 4. třídou byl šikanován.  Matka se s ním musela denně učit až do 7. třídy. Trpěl na časté bolení v krku a teploty (asi už měl těch rodičovských hádek „po krk“).

Jeho největší potíže, se kterými ke mně přišel, začaly koncem 9. třídy – jaro/léto 2018. Tou dobou se k rodinné nepohodě přidal strach ze změny školy – základní končila a kdo ví, jak to bude vypadat na učilišti..? Chlapec začal slyšet různé hlasy. Nejprve to byli „milí kamarádi“, o kterých neřekl ani mámě a vše držel v sobě jako své tajemství.

Po té, co se mu koncem prázdnin 2019 zabil kamarád při autonehodě, nabraly hlasy na intenzitě a začaly být negativní a agresivní, až to nevydržel a svěřil se matce. Ta se vylekala, dovedla chlapce na psychiatrii, tam jej hospitalizovali, léčili a domů poslali s dalším hlasem v hlavě navíc – kromě původních se objevil 5. pesimistický hlas černé negativní duše. Občas je i vidí – postavy bez obličejů, procházejí se po třídě, sedí na stole – černí – tmavošedí lidé, které vidí jenom on. Žena s obřím kloboukem v dlouhých černých šatech mu detailně popisuje, jak si z nešťastné lásky ve vaně podřezala žíly. Jedna žena, tři muži a jedno malé dítě jsou s ním ve dne v noci, radí mu, aby se zabil, skoncoval se vším, nebo aby zabil někoho jiného. Ze začátku se jim snažil oponovat, ale po 1,5 roce již nemá sílu jim vzdorovat.

Má velké potíže večer usnout – do hlavy mu naskočí 1000 otázek, které musí odpovědět, což trvá i 4 hodiny a pak do rána neusne.

Miluje tmu a les –nejraději se prochází sám v noci v lese, na opuštěném místě, poslouchá techno. Duchové jsou tam s ním, ale nejsou tak agresivní a on má chvíli klidu.

Ačkoli nevypadá na rváče a je vcelku subtilní postavy, když jej někdo rozčílí, neumí se ovládat, jde do rvačky. V tu chvíli nad ním převezmou hlasy kontrolu a už se mu stalo, že se z transu probral, až když pod ním byli 3 zmlácení kluci a on vůbec nevěděl, jak k tomu došlo.

Analýza: máme tu citlivé dítě, vnitřně rozpolcené mezi hádajícími se rodiči, přidáme trochu šikany ve škole, okořeníme tragickou smrtí kamaráda. Pak již temným silám nestojí nic v cestě, oběť je připravena, stačí naskočit, cesta do blázince je volná. Nebýt homeopatie, kdoví, kde by se to celé zastavilo… temné hlasy v hlavě nabádající zabít v kombinaci s nespavostí a psychofarmaky je hodně silné kafe i pro otrlejší harcovníky než je 17ti letý kluk.

Slovy repertoria:

Podaným lékem bylo Anacardium 1M.

Kontrola únor 2020: trochu se zklidnil, na stupnici od 1(klidný) do 10(extrémně rozzuřený) se z 8 dostal na 6, ale stále je dost popudlivý. Hlasy v hlavě ubraly na agresivitě, prý se jim v mojí ordinaci nelíbí, nedivím se, asi tuší, že je hodlám vypudit. Stále špatně spí, ale energie má víc než dřív, počet otázek před spaním se z 1000 zredukoval tak na 100.  Takže vidíme, že se něco začíná dít, zjevně jdeme správným směrem. Předpis – čekat, případně zopakovat Anacardium 1M, pokud by došlo ke zhoršení stavu.

Kontrola začátek března 2020: Anac opakoval při zhoršené náladě, po něm se hlasy vždy zklidní, tolik nekřičí a jen si zlehka povídají.  Chlapec dostal virózu, bolí ho v krku, hlava – jako by jej někdo bodal nožem do spánků. Poslední dobou řeší „co bude po smrti“. Duchy vidí mnohem méně než dřív. Již si na ně za ty dva roky zvykl a teď neví, co bude, až tady nebudou. Jsou pro něj „kamarádi“ – napůl je s nimi smířený a napůl se jich chce zbavit.

Asi jsem poněkud konzervativní, ale nelíbí se mi myšlenka, že by duchové chlapce „ukecali“ a nechali si ho ve svém područí – zvyšuji potenci léku na 10M.

Kontrola konec března 2020: daří se mu celkem dobře, duchy slyší, ale již nejsou agresivní, vidí je jen zřídka. Spánek se zlepšil asi o 60%, stále občas špatně usíná, ale energie má dost, sny žádné, hlava nebolí. Vypadá vcelku v pohodě, takže budeme čekat.

Kontrola duben 2020: měl divoké sny, tak si zopakoval Anac 10M, po něm se cítí šťastnější, více mluví s lidmi. Duchy již nevídá, už mu neradí, co má dělat. Hlasy občas slyší, ale už to nejsou duchové, spíš kamarádi, co si chtějí povídat. Spí normálně, hlava jej nebolí, má se dobře, nic jej netrápí. Předpis – čekat, případně opakovat Anac 10M podle stavu.

Kontrola květen 2020: Lék jednou opakoval. Má se dobře, hlasy občas slyší, občas ne, už je tolik nevnímá. Spí dobře, sny žádné nejsou, energie má dost. Asi 2x do měsíce jej bolí hlava při změně počasí. (Bolesti hlavy míval už v mateřské školce, takže není divu, že se objevily v průběhu léčby – po té, co se zlepšil psychický stav.)

Kontrola červen 2020: Lék si zopakoval na bolest zad – v sobotu při sportu si namohl záda, v úterý se nemohl hýbat, vzal Anac a ve středu už byl v pořádku. Potíže se zády míval v 1.ročníku střední školy. Podruhé lék opakoval při bolesti břicha, opět rychle zabral. (Bolesti bříška míval častokrát jako dítě 5.třídy ZŠ). Hlava jej už nebolí, spí dobře.  Žádné duchy už nevidí, jen občas slyší hlasy „normálních lidí, co si chtějí povídat“, už to není temné a zlé. Na hlasy si už tak zvykl, že když vůbec nejsou, tak ho ticho znervózní a znejistí.

Kontrola červenec 2020: lék neopakoval, má se dobře. Hlasy 1 – 2x týdně přijdou, popovídá si s nimi jako se starými přáteli, pak odejdou, nejsou agresivní. Před spaním už se žádné otázky v hlavě nehoní. Když se ho kluci snažili vyprovokovat ke rvačce, dovedl se ovládnout, což dříve bylo nemožné.

Kontrola srpen 2020: lék opakoval třikrát – na bolest v krku, bolest svalů, nachlazení, pokaždé pomohl. Hlasy poslední dobou již téměř neslyší, nevidí, spí velmi dobře, žádné otázky před spaním ani noční můry nejsou. Přestalo ho bavit techno, teď poslouchá rep, pop, rock.

Poslední kontrola je z října 2020: má se výborně, žádné hlasy neslyší. Lék opakoval jednou na bolest hlavy při změně počasí, zabral velmi rychle. Stále je vznětlivé povahy, ale když jej někdo naštve, stačí 5 minut s boxovacím pytlem a je zase v pohodě.

 

Bez ohledu na to, zda chlapec viděl opravdové duchy nebo se vše odehrálo jen v jeho fantazii, je zřejmé, že jeho život by se bez homeopatie ubíral úplně jiným směrem, nejspíše dosti temným a neradostným. Díky Bohu, že tuto možnost léčby máme a že můžeme pomáhat s nejrůznějšími potížemi, včetně těch psychických. Je to vždy radost vidět, jak lidé po léčbě rozkvetou, zbaví se strachů, temných pocitů, bolestí a svobodně vykročí do dalšího života.

 

Petra Cihlářová

2022-12-11T11:10:04+00:00