Nevěřící Tomáš

Nevěřící Tomáš

Musím homeopatii věřit, aby mi pomohla?

Rozhodně není nutné, aby pacient homeopatii věřil, má-li mu pomoci. Stačí, když přijde. Může být naprosto „nevěřící Tomáš“, myslící si něco o nemožnosti působení něčeho tak směšně zředěného, jako je homeopatický lék. Většinou v rozpoložení „sice vím, že je to nesmysl, ale už jsem vyzkoušel všechno a nic nepomohlo, tak zkusím i homeopatii“ přichází do mé ordinace muži. Nejčastěji z důvodu „poslala mne manželka“. Jedním z nich byl i pán z následujícího případu.

Přišel ke mně v listopadu 2014 – tedy byl poslán manželkou – pro úporný ekzém v obličeji, který jej sužoval již více než 10 let. Musí si obličej 4x denně promazávat kortikoidní mastí, ale i přes to jsou vidět rudé fleky, které jej svědí a pálí, odlupují se z nich šupiny.

To mu hodně vadí hlavně v práci. Pracuje na vysokém postu u velké firmy, denně má spoustu jednání s různými lidmi a ekzém v obličeji není nic milého ani příjemného a může špatně působit vizuálně i na zákazníky.

Co se jeho povahových vlastností týče – je velice zodpovědný, za vše a za všechny. Cítí se osobně zodpovědný za všechny své podřízené, obětavě pracuje mnoho hodin denně, nikdy se nerozčílí, všechny spory řeší smírně, snad nikdy se nenechá vytočit. Radost mít takového člověka ve své firmě.

Díky obrovskému pracovnímu nasazení a vyčerpání se před 5 lety dostal i na psychiatrii, když se z mentálního přetížení u něj začaly projevovat stavy nesoustředěnosti, tunelového vidění, bolestí hlavy, ztráty radosti ze života.

Stejně spolehlivý jako ve firmě je i v soukromém životě. Své ženě je již více než 20 let plně oddán, může se na něj ve všem spolehnout. Šťastná to žena.

Má rád ve všem pořádek, hodně detailně plánuje věci dopředu, protože nejhorší je pro něj jít do neznáma, neboť případný nezdar pociťuje jako osobní selhání. A to je pro tak zodpovědného člověka něco opravdu strašného.

Je přirozeně vůdcovský typ, dovede rychle uklidnit hádku ve skupině lidí, cítí se za ni osobně zodpovědný. Je vysoké a štíhlé postavy. Hodně a rád sportuje, jezdí na kole, hraje basket, dělá kickbox. Pohyb potřebuje k životu.

Jeho lékem je Kalium sulphuricum. Abychom ekzém nerozbouřili, začali jsme s nízkou potencí, kterou jsme dle potřeby zvyšovali. Ekzém začal ustupovat téměř okamžitě. Dnes je pacient zcela bez potíží, žádné kortikoidy již více nepotřeboval. Byl i mile překvapen, že stres v práci lépe snáší, už si to nebere osobně, cítí se v pohodě, vyrovnaný a spokojený. Říká, že stále nechápe, jak je možné, že to funguje, ale že je moc rád, že to funguje.

 

Dalším „nevěřícím Tomášem“ byl muž s chronickou bolestí v krku. Také jej poslala manželka. Též pracuje ve velké firmě na významném postu. Velká spousta práce, málo času. Již 10 měsíců jej trápí tupá bolest v krku, pocit knedlíku. Antibiotika si vzít nemůže, protože z nich měl před lety chronický zánět střeva, kdy byl 1,5 roku v pracovní neschopnosti a bojí se, že by se mu to mohlo vrátit.

Bolesti se pravidelně vracejí. Vždy, když má největší zápřah v práci, tak to zvládne, onemocní až když „si to může dovolit“. Také on je velmi odpovědný a pracovitý, vždy se snaží dodržet termíny a velmi ho naštvou kolegové svoji „nekompetencí“.

Má 2-letou paličatou dceru, často spolu „bojují“, ani jeden nechce ustoupit. Stejně tak má problém akceptovat přítele svojí dávno ovdovělé matky.

Lékem, který ho zbavil potíží, bylo Lycopodium. Velmi mne potěšila a trochu i pobavila jeho děkovná sms: „Dobrý den, chtěl jsem Vám jen dát vědět, že už od úterý mě bolest v krku úplně přešla. Jako věčný skeptik si nechci moc připustit, že je to 6ti malými sladkými kuličkami :-), ale ať je to jakkoli, děkuju moc za pomoc“.

Takže homeopatie skvěle funguje i u „věčných skeptiků“. Skepse není překážkou léčby a pacient si ji může ponechat i po vymizení symptomů, chce-li.

2018-02-20T08:57:35+00:00